Skąd wziąć środki na własny biznes?

Skąd wziąć środki na własny biznes?

Skąd wziąć środki na własny biznes? Pomysł i dobry biznesplan nie wystarczą, aby założyć własną firmę. Potrzebne są jeszcze pieniądze i to nie małe. Skąd je wziąć?

Jeżeli posiadamy status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy, możesz starać się tam o pieniądze na otworzenie własnej firmy. Ze środków Funduszu Pracy Powiatowy Urząd Pracy może dać nam sumę równą nawet równowartości sześciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie wynosi to około 22 tysięcy złotych. Nie jest to może suma duża, ale przy mądrym zagospodarowaniu pieniędzy wystarczy na rozkręcenie pierwszego biznesu. Taką dotację można przeznaczyć na zakup sprzętu, usługi reklamowe, czy pomoc prawną.
Inną możliwością są dotacje Unii Europejskiej, otrzymywane w ramach konkursu. Tu dofinansowanie jest wyższe, może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.
Jeśli nie uda nam się zdobyć dofinansowania, rozwiązaniem pozostaje kredyt na start firmy. Zanim go weźmiemy, należy się jednak dobrze zastanowić, gdyż będziemy musieli go spłacać nawet, jeśli firma nie przyniesie zysków.

About