Teczki bezkwasowe

Archiwizacja dokumentów a teczki bezkwasowe
Archiwa urzędów, sądów, gmin, banków a nawet kościołów uginają się pod ilością dokumentów w nich złożonych. O jakie dokumenty chodzi? To już zależy od instytucji. Mogą to być rozliczenia podatkowe nawet z kilku lat wstecz, akty urodzenia lub ślubu, wnioski sądowe, umowy kredytowe i wiele innych. Wyobraźmy sobie, że każdy z nas posiada przynajmniej jeden taki dokument w jednej z państwowych instytucji. W Polsce mamy ok. 38 mln mieszkańców. Jak wielki stos papierów by powstał? Trudno to sobie w ogóle wyobrazić.
Jednym z największych wyzwań branży archiwizacyjnej jest odpowiednie zabezpieczenie dokumentów przed czynnikami zewnętrznymi. Papierowi zagraża nie tylko zalanie w przypadku podtopienia czy spalenie w wyniku pożaru, ale również działanie związków kwasowych obecnych w powietrzu (azot i siarka). Teczki bezkwasowe, jak nazwa wskazuje, wyróżnia bezkwasowy odczyn. Co to znaczy? Najprościej rzecz ujmując – nie przyspieszają rozkładu papieru chroniąc go przed niekorzystnym działaniem kwasów.
Nie tylko dokumenty skorzystają na takim przechowywaniu. W ten sam sposób możemy długoterminowo archiwizować książki, gazety a nawet fotografie. Pomoże nam to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.